W tym numerze Życia Duchowego [] zajmujemy się fenomenem, który zawsze był obecny w życiu człowieka, ale w ostatnich czasach wybił się bodaj na pierwsze miejsce i sparaliżował wiele dziedzin naszego życia. Dotknął także mocno jego aspektu duchowego. To lęk. Towarzyszy on człowiekowi od zarania dziejów, przenikając wszystkie sfery jego życia i działalności. We wszystkich też kulturach postrzegany jest zasadniczo jako zjawisko i odczucie negatywne. Stąd też każda z nich próbowała sobie jakoś z nim radzić.
Remedium na lęk szukają także nasi Autorzy. W wiosennym numerze publikujemy artykuły między innymi: ks. Roberta Skrzypczaka, Józefa Augustyna SJ, Marii Miduch, prof. Andrzeja Nowaka, Dariusza Kowalczyka SJ, Tomasza P. Terlikowskiego oraz dwugłos małżeński Agnieszki i Marcina Kaniewskich, a także wywiad z prof. Zdzisławem Krasnodębskim pt. Lęk a polityka oraz rozmowę z jezuitą naSłowa szczęśliwy i szczęście pojawiają się praktycznie wszędzie i we wszystkich bez mała językach świata. W greckich systemach filozoficznych, jak śpiewała kiedyś Irena Santor, kowalem swego szczęścia każdy bywa sam. W antropologii biblijnej jest zupełnie inaczej. Już w pierwszych rozdziałach Księgi Rodzaju czytamy: Nie jest dobrze, aby człowiek był sam (por. Rdz 2,18). Do szczęścia każdy z nas potrzebuje drugiego Nie tylko człowieka, ale przede wszystkim Boga.froncie, czyli pochodzącym z Ukrainy ojcem Andriym Zelinskym.
W Starym Przymierzu drogą do szczęścia jest Prawo Pańskie. To ono jak napisze św. Paweł było wychowawcą, który prowadził do wiary w Chrystusa (por. Ga 3,2425). Wraz z Chrystusem pojawia się nowa recepta na szczęście, która nie tylko nie stoi w sprzeczności z tą starotestamentalną, lecz jest jej kontynuacją i pogłębieniem. Jezus wykłada ową receptę w Kazaniu na Górze i to właśnie ono jest tematem przewodnim obecnego numeru.
Patrzymy na nie z różnych punktów widzenia, poprzez różne charyzmaty podarowane Kościołowi i obecne w nim powołania. O Kazaniu na Górze piszą dla nas między innymi: ks. Stanisław Wronka, ks. Wojciech Węgrzyniak, Krzysztof Leśniewski, Anna Bodzińska NDS, ks. Stanisław Witkowski, Maria Miduch, Ignacy Rogusz OCist., Celestyn Cebula OFM, Wojciech Jędrzejewski OP. Publikujemy też na ten temat wywiad z Janem Grosfeldem, świadectwo ks. Nikosa Skurasa oraz dwa artykuły w dziale Duchowość Ćwiczeń Tadeusza Hajduka SJ i Henryka Dziadosza SJ.
Oczywiście nie wyczerpujemy całego bogactwa zawartego w Kazaniu na Górze. Chcemy jednak przede wszystkim zachęcić do wpatrzenia się w Jezusa, który jest prawdziwą drogą do życia pełnego, czyli do szczęścia, i to szczęścia wiecznego.
Mamy nadzieję, że przemyślenia i refleksje zawarte w numerze staną się pomocą w przekraczaniu lęku i zaproszeniem, by pośród obaw dnia codziennego wołać jak Jezus w Ogrójcu Abba Ojcze, odnawiając życiodajną relację miłości, która usuwa lęk.