Wszyscy znamy słowa z Ewangelii św. Jana zawarte w tytule zimowego numeru Życia Duchowego. Znamy też historię przemiany wody w wino, której Jezus dokonał w Kanie Galilejskiej. Symbolika tego ewangelicznego cudu stała się dla naszych Autorów punktem wyjścia do refleksji nad sytuacją ludzkich braków i sposobów wyjścia z kryzysów przede wszystkim w małżeństwie, choć nie tylko. Jak czytamy we wstępie do numeru: Najważniejsze są słowa Maryi do uczniów: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie (J 2,5). Jezusowi nie potrzeba nic więcej ponad to, czym dysponujemy. Wystarczyło to, co już tam stało: stągwie i woda Ważne, że Oni tam byli, by z kryzysu zrodziła się nowa jakość. By zaistniał cud przemiany, potrzeba Bożej interwencji, ale też zaangażowania człowieka.
Numer otwiera artykuł Ludmiły Grygiel poświęcony sakramentowi małżeństwa. Autorka podkreśla w nim, że Boża obecność u boku małżonków dopełnia braków ludzkiej miłości i mądrości, pomagając w dokonywaniu codziennych wyborów. Boga mówiącego językiem miłości, z odwołaniem do Pieśni nad Pieśniami, ukazuje Danuta Piekarz, przedstawiając różne interpretacje tej biblijnej księgi. O eschatologicznym wymiarze małżeństwa i dziewictwie dla królestwa Bożego na podstawie teologii ciała Jana Pawła II pisze Magdalena Siemion, a nad współczesnym kryzysem małżeństwa i rodziny w kontekście adhortacji papieża Franciszka Amoris laetitia pochyla się Jarosław Kupczak OP. Dwa kolejne teksty artykuł Anny Matwijko i świadectwo Marii i Wojciecha Wołosowskich poświęcone są Wspólnocie Trudnych Małżeństw Sychar, pomagającej małżonkom, których związki, patrząc po ludzku, rozpadły się, a którzy mimo to chcą wytrwać w wierności małżeńskiej.
Ponadto w numerze między innymi: Ksiądz i żona razem do świętości ks. Pawła Potocznego, żonatego kapłana greckokatolickiego, Qvo vadis, rodzino? Anny Błasiak, Rodzice na skraju wyczerpania nerwowego Ewy Olszewskiej, Jak rozmawiać z dziećmi o seksualności? Marka Babika, Życie rodzinne a zaangażowanie polityczne Krzysztofa Mazura oraz tekst poświęcony duchowym źródłom małżeństwa bł. Józefa i Wiktorii Ulmów Joanny M. Korneckiej.
Zachęcamy także do lektury tekstów w innych działach pisma. W Duchowość Ćwiczeń publikujemy artykuł o Rekolekcjach Małżeńskich i rekolekcjach ignacjańskich autorstwa Teresy i Eugeniusza Malickich, a w Rozmowach duchowych wywiad z Jakubem Rostworowskim SJ i Tadeuszem Rostworowskim SJ o więziach rodzinnych, ścieżkach powołania i ich obecnej posłudze duszpasterskiej.