Gubernator jednej z jednostek administracyjnych Japonii postanawia stawić się za terroryzowanymi mieszkańcami wsi. Sprzeciwiając się rządzącej władzy, zostaje skazany na wygnanie. Od teraz jego rodzina pozostaje bez środków do życia i wyrusza w niebezpieczną drogę do najbliższych.
Książka opisuje czasy, kiedy w Japonii zaczynało rodzić się człowieczeństwo. Ludzie byli do siebie wrogo nastawieni, nie było mowy o współczuciu czy sprawiedliwych sądach. Można było liczyć tylko na siebie i na najbliższych.
Książka "Zarządca Sansho" opisuje życie człowieka o bardzo liberalnych poglądach, gubernatora jednej z prowincji Japonii. Wobec sprzeciwu władzy zostaje skazany na wygnanie, a jego rodzina jest pozostawiona bez środków do życia i skazana na emigrację. W trakcie wędrówki dochodzi do wydarzenia, które na zawsze odmienia losy tej rodziny. Dzieci Zushio i Anju zostają odebrane matce i sprzedane do niewoli zarządcy Sansho, który w bestialski sposób wykorzystuje niewolników na swojej ziemi, a wszelkie próby ucieczki karane są bardzo okrutnie. Dzieci wychowują się na barbarzyńskiej ziemi, obserwując wszechogarniające okrucieństwo i cierpienie, zastanawiają się, czy gdzieś istnieje lepszy świat.
W brutalnym świecie bardzo trudno zachować ideały, pozostając przy życiu. Brat Anju wspomina rady ojca, ale by przetrwać, musi postępować wbrew sobie, co nie podoba się jego siostrze. Książka opisuje historię dramatyczną, nieprzewidywalną, trudną do przewidzenia.