W publikacji zaprezentowano różne sposoby rozumienia tożsamości konstytucyjnej przez sądy konstytucyjne w Unii Europejskiej. Wskazano istotne elementy charakteryzujące koncepcje ochrony tej tożsamości w wybranych państwach członkowskich Unii Europejskiej (Niemcy, Francja, Czechy, Austria, Hiszpania, Włochy), a także przywołano ich cechy wspólne i różnicujące.
Czytelnik znajdzie tu rozważania na temat podstaw prawnych tożsamości konstytucyjnej, inspiracji i odniesień istotnych dla Trybunału Konstytucyjnego w sprawie konstytucyjności przepisów Traktatu z Lizbony, jej związku z normami niezmienialnymi oraz funkcji, jaką pełni w procesie hierarchicznej kontroli norm sprawowanej przez europejskie sądy konstytucyjne. Monografia jest wspólnym dziełem autorów, którzy prowadzą badania naukowe i wykładają prawo konstytucyjne, prawo międzynarodowe oraz prawo europejskie na polskich uczelniach wyższych. Autorzy są ekspertami w dziedzinie prawa konstytucyjnego poszczególnych państw członkowskich UE lub w zakresie prawa europejskiego i prawa konstytucyjnego porównawczego.
Książka przeznaczona jest dla specjalistów z zakresu prawa europejskiego, konstytucyjnego oraz administracyjnego - prawników praktyków oraz osoby naukowo zajmujące się omawianą tematyką.