Wybór homilii o. Jeana Pateau OSB, opata tradycyjnego klasztoru benedyktyńskiego w Fontgombault we Francji.
Dom Pateau jest człowiekiem żywej wiary i głębokiej osobistej modlitwy, czerpie z bogactwa własnej medytacji i z wieloletniej regularnej praktyki lectio divina. Jego homilie są okazją do spotkania z całą tradycją monastyczną. Opat Fontgombault jawi się w nich nie tylko jako godny następca swojego poprzednika, nie tylko jako dziedzic i kontynuator myśli Dom Gurangera, ale jako wierny duchowy syn św. Benedykta, powiernik i strażnik jego Reguły. Przez te homilie poznajemy wykształconego i precyzyjnego teologa, który wykorzystuje swój warsztat do analizy tematu (najczęściej wyznaczanego przez cykl roku liturgicznego) i wskazania wynikających z tej analizy wniosków dotyczących życia religijnego, skierowanych tak do jego duchowych synów, jak i do wszystkich słuchaczy bądź czytelników.
Dom Jean Pateau urodził się w 1966 r. Do opactwa wstąpił w 1990 r. Zanim został mnichem, przez pewien czas był nauczycielem fizyki w paryskim College Stanislas. Został wyświęcony na kapłana w 1998 r. Zanim został opatem, był w swojej wspólnocie kantorem i przeorem. Studiował teologię w Instytucie św. Tomasza z Akwinu w Tuluzie. Jego studia zostały uwieńczone uzyskaniem licencjatu kanonicznego na podstawie rozprawy poświęconej zbawieniu dzieci, które zmarły bez chrztu. Rodzina zakonna Fonfgombault to obecnie pięć opactw w których żyje i modli się w oparciu o regułę Św. Benedykta i tradycyjną liturgię kilkuset mnichów. Życie tej wspólnoty mogliśmy poznać między innymi dzięki książce "Z całą prostotą" w której Paweł Milcarek rozmawiał z opatem seniorem Fontgombault Dom Antoinem Forgeot. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Dębogóra w roku 2018.
Według Reguły Św. Benedykta opat ma nauczać tak, aby jego słowa (i czyny) nie wykraczały poza "przykazania Pańskie", a w duszach uczniów były "zasiewem Bożej sprawiedliwości". Jest w tej zasadzie zarówno pewne ograniczenie ludzkiej inwencji, koncentracja na najważniejszym - jak i wymaganie prawdziwej płodności: chodzi o nauki, które zostają z nami i pracują w człowieku. Oto również zasada nauczania Opata Fontgombault, tu widoczna w homiliach, czyli tych naukach, które wychodzą poza klauzurę. Nie chodzi w nich o to, by wstrząsnąć. Chodzi o to, by zasiać.
Paweł Micarek
Chrystus żyje i króluje! To jest zwycięski okrzyk, który rozbrzmiewa cały czas i już nigdy już nie ucichnie. Rozbrzmiewa on w najmroczniejszych chwilach historii ludzkości, ale też w takich chwilach w historii naszego życia. Teraźniejszość Boga-Zwycięzcy wychodzi nam na spotkanie. () Oto dziś zbliża się Król Chwały, Zwycięzca śmierci. Zbliża się do swojego Ojca. Zbliża się do ludzi, ogarniając swym spojrzeniem każde nasze życie. Nad grobem Łazarza Pan zawołał: Łazarzu, wyjdź na zewnątrz! ( J 11,43). Tej nocy Chrystus zaprasza nas, abyśmy wyszli z naszych grobów; z grobów, które sami sobie zbudowaliśmy, w których jest nam dobrze,a przynajmniej tak się nam wydaje.
Dom Jean Pateau OSB