2022 rok obfituje w ważne jubileusze: stulecie Biblioteki Śląskiej oraz kilka rocznic w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego (115 lat teatru, 100 lat sceny polskiej, 25 lat Rady Mecenasów Teatru Śląskiego, 5 lat Fundacji Teatru Śląskiego Wyspiański oraz 5 lat Międzynarodowego Festiwalu Open the Door). Drogi tych dwóch instytucji kultury Samorządu Województwa Śląskiego przeplatają się od dekad. Publikacja Biblioteki Śląskiej o Teatrze inspirującym, onieśmielającym kolejnymi sukcesami, a jednocześnie bliskim i serdecznym jest owocem wieloletniej przyjaźni.
Książka przybrała formę historii mówionych, bo najważniejsi okazali się ludzie i ich opowieści. Zaprosiliśmy do rozmów osoby związane z Teatrem Śląskim jego pracowników i miłośników. Spotkania były okazją do refleksji nad lokalnością i rolą instytucji w tworzeniu kultury regionu. Ś/śląski stał się słowem-kluczem wytyczającym namysł nad kolejnymi spektaklami oraz wydarzeniami, w które zaangażowany jest kierowany przez Roberta Talarczyka teatr. Ś/śląski okazał się też słowem magicznym, otwierającym naszych rozmówców i pozwalającym im wyjść poza ich publiczny wizerunek po to, by mogli powrócić do wspomnień z dzieciństwa czy podzielić się marzeniami o przyszłości ich miejsca na ziemi.
Publikacja ta jest zaproszeniem do tego, by wspólnie z rozmówcami m. in. Robertem Talarczykiem, Mirosławem Neinertem, Szczepanem Twardochem, Zbigniewem Rokitą, Grzegorzem Kulikiem i Grażyną Bułką przeżywać historię tej znamienitej instytucji, razem wzruszać się i zanosić śmiechem.