Szczegółowe wyjaśnienie problematyki odpowiedzialności odszkodowawczej.
Prezentowana książka jest jednym z najobszerniejszych opracowań dotyczących szkody na mieniu oraz odszkodowania jako świadczenia zmierzającego do jej naprawienia.
Autor publikacji w sposób szczegółowy i wyczerpujący skupił się na wyjaśnieniu problematyki odpowiedzialności odszkodowawczej.
Praca została poświęcona wykładni norm dotyczących przedmiotu i zakresu odszkodowania, a zasadnicza hipoteza pracy streszcza się w konieczności stosowania metody dyferencyjnej jako prawidłowego sposobu ustalenia szkody (polega ona na ustaleniu różnicy pomiędzy dwoma stanami majątku: sprzed szkody i po szkodzie). Jej celem jest przeciwstawienie się występującej niekiedy tendencji zakamuflowanego pod postacią odszkodowania za szkodę majątkową przyznawania quasi-zadośćuczynienia za różnego rodzaju niedogodności dotykające poszkodowanego, jednakże nieznajdujące odzwierciedlenia w stanie jego majątku.
Kolejne, 3. wydanie, zawiera szczegółowe omówienie tytułowego zagadnienia oraz zaktualizowane orzecznictwo i poglądy doktryny, a także uwzględnia wszelkie zmiany legislacyjne wprowadzone od ostatniego wydania.
Rozważania mają na ogół charakter uniwersalny, ze względu na systematykę polskich przepisów, które umożliwiają wypracowanie ogólnych reguł dotyczących ustalenia i naprawienia szkody na mieniu niezależnie od reżimu odpowiedzialności.
Książka ma duże znaczenie praktyczne i stanowi przedmiot zainteresowania prawników-praktyków: radców prawnych, adwokatów, aplikantów zawodów prawniczych, ale także sędziów, którzy będą musieli podejmować decyzje w tych sprawach.