W podręczniku ujęte zostały wszystkie wymagania podstawy programowej oraz nowe treści takie jak: pojęcie elektroujemności, katalizatora, znajdują się w podręczniku.
Treść została przedzielona śródtytułami w formie pytań, a każdy z krótkich bloków tekstowych odpowiada na zadane wcześniej pytanie. Krótkie bloki tekstu to forma, do której uczniowie, korzystający na co dzień z Internetu, są przyzwyczajeni. Ułatwia im to zapoznawanie się z materiałem w odpowiednim dla nich tempie.
Każde doświadczenie jest uzupełnione o schematyczny rysunek i barwną fotografię, która w połączeniu z opisem pokazuje krok po kroku przebieg doświadczenia. Uczeń dokładnie widzi, jakie procesy zachodzą podczas danego doświadczenia, nawet kiedy w szkole nie można go przeprowadzić.
W podręczniku zostały wskazane możliwości pozyskiwania dodatkowej wiedzy, zaproponowano wiele doświadczeń, w tym również doświadczenia do wykonania przez uczniów w domu. Dzięki temu uczeń kształci umiejętności praktyczne.
Język przekazu, dostosowany do wieku i poziomu umiejętności uczniów, ułatwia zrozumienie chemii.
Treść podręcznika została podzielona na działy, w których znajdują się stałe elementy.
Graficzne wprowadzenie ma zainteresować materiałem omawianym w danym dziale.
Część główna tematu została podzielona na krótkie fragmenty, które rozpoczynają się pytaniem. Temat zilustrowano schematami i zdjęciami doświadczeń chemicznych.
Podsumowanie zawiera definicje nowych pojęć.
Na końcu każdego z tematów pod hasłem: Sprawdź, czy wiesz i rozumiesz znajdują się pytania i zadania służące zbadaniu zrozumienia przez ucznia omawianego w tekście problemu.
Pod hasłem Dowiedz się więcej umieszczono pytania i polecenia prowokujące do wyszukiwania wiadomości, które w istotny sposób poszerzą wiedzę ucznia na temat otaczającego go świata.
Domowe laboratorium zawiera propozycję prostych eksperymentów, które UCZEŃ może wykonać w domu za pomocą przedmiotów codziennego użytku, oczywiście PO UZYSKANIU ZGODY RODZICÓW!
Krótkie, ciekawe artykuły Czy wiesz, że z dziedziny ekologii, historii chemii, jej zastosowań mają zainteresować i sprowokować do poszukiwania dodatkowych informacji.
Bogato ilustrowane, zwięzłe Podsumowanie na koniec działu pomaga uporządkować i utrwalić zdobytą wiedzę, w myśl łacińskiej sentencji repetitio mater studiorum est, czyli powtarzanie jest matką wiedzy.
Test do działu składa się z pytań testowych jednokrotnego wyboru (odpowiedzi znajdują się na końcu podręcznika), rozwiązanie testu pozwala uczniowi ocenić, jak jest przygotowany przed sprawdzianem.
Sprawdź się zawiera zadania sprawdzające zagadnienia nie tylko omawiane w danym rozdziale, lecz pozwalają wracać do wcześniej zdobytych wiadomości i umiejętności.
Na zakończenie każdej z części podręcznika zamieszczono Test końcowy.
Podręcznik dodatkowo zawiera elementy, które zwiększają komfort użytkowania: układ okresowy pierwiastków chemicznych na alonżu, tabelę rozpuszczalności, szeregi homologiczne, indeks pojęć, do każdego działu stronę działową zawierającą pytania dotyczące zawartości danego działu.