Philip Roth jest jednym z najbardziej znanych i cenionych współczesnych pisarzy. Stworzył jedne z najlepszych amerykańskich dzieł literackich: poczynając od debiutanckiej książki Żegnaj, Kolumbie z 1960 roku, poprzez skandalizujący Kompleks Portnoya z 1969 oraz niepokojącą alternatywną opowieść o Anne Frank z Cienia pisarza, aż po serię arcydzieł, które zaczął pisać w połowie lat 80. XX wieku: Przeciwżycie, Dziedzictwo, Operacja Shylock, Teatr Sabata, Amerykańska sielanka i Ludzka skaza. Mimo to na rynku brakuje poważnych opracowań krytycznych jego twórczości.
Książka Roth wyzwolony ma za zadanie wypełnienie tej luki. Nie jest to biografia, ale raczej historia twórczego życia autora Kompleksu Portnoya, chociaż można w niej odnaleźć wiele informacji biograficznych i innych niepublikowanych wcześniej materiałów. Poza tym czytelnicy znajdą tu o wiele więcej - analizę wielkiego pisarza poprzez jego dzieło.
Claudia Roth Pierpont od dwudziestu lat pracuje w redakcji "New Yorkera"; pisała o tak róznych postaciach jak James Baldwin, Katharine Hepburn, Machiavelli czy Mae West. W 2000 roku ukazał się jej zbiór reportaży poświęcony piszącym kobietom: Passionate Minds: Women Rewriting the World, który dotarł do finału nagrody amerykańskich krytyków. Pierpont zdobyła Whiting Writers' Award oraz stypendia Guggenheima i centrum Dorothy i Lewisa B. Cullmanów dla naukowców i pisarzy Nowojorskiej Biblioteki Publicznej. Obroniła też doktorat na temat włoskiego renesansu na Uniwersytecie Nowojorskim. Obecnie mieszka w Nowym Jorku.