Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu stanowią szczególny rodzaj przestępstw, godzących w wartość, której w hierarchii dóbr chronionych należy przyznać nadrzędne - w stosunku do pozostałych dóbr miejsce. Katalog tych przestępstw ujęty w rozdziale XIX obowiązującego Kodeksu karnego, obejmuje znaczą i zróżnicowaną grupę czynów, za dokonanie których ustawodawca przewidział najwyższy wymiar kary polegający na dożywotnim pozbawieniu wolności.
Koncepcja przygotowania niniejszej monografii zrodziła się na podstawie podejmowanych przez pracowników Wydziału Prawa
i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego inicjatyw naukowo-badawczych, realizowanych we współpracy z przedstawicielami krajowych i zagranicznych ośrodków akademickich oraz licznych instytucji, których przedmiot zainteresowania w sposób ścisły koresponduje z tematyką, będącą przedmiotem publikacji. Na uwagę zasługuje nadto znaczne zaangażowanie studentów zrzeszonych w Kole Naukowym Kryminologii, Kryminalistyki i Medycyny Sądowej Uniwersytetu Rzeszowskiego, w organizowanych inicjatywach naukowych skoncentrowanych wokół kryminologiczno-kryminalistycznych aspektów przestępczości.
Niniejsza monografia, przedstawiająca tematykę przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, jak każda publikacja zbiorowa posiada wielopłaszczyznowy charakter. Oznacza to, iż jej celem jest ukazanie poszczególnych wymiarów zagadnienia przestępstw przeciwko życiu
i zdrowiu: począwszy od szerokiej analizy tego rodzaju przestępstw
w aspekcie prawnym, poprzez ich ukazanie w kontekście kryminologiczno-kryminalistycznym, a kończąc na omówieniu tego typu czynów przestępczych w wybranych państwach. W konsekwencji monografia obejmuje szeroki wachlarz problemów i zagadnień, poddanych analizie w wielopłaszczyznowy sposób, nadający jej cechy interdyscyplinarności.
Temat wiodący monografii, który stanowi wskazana kategoria przestępstw został poddany analizie w kontekście prawnym, kryminologicznym oraz kryminalistycznym. Należy podkreślić, iż wskazane powyżej trzy wyeksponowane w tytule książki aspekty: prawne, kryminologiczne oraz kryminalistyczne, tworzą integralną całość i w sposób ścisły korespondują z podstawowym, poddanym analizie zjawiskiem, jakie stanowią przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.