Prywatność jest jedną z wartości najważniejszych dla każdego człowieka, a prawo do prywatności jest szczególnie silnie związane z ochro-ną godności osoby ludzkiej. Zagadnienia prawa do prywatności są przedmiotem analiz i debat naukowych od bardzo dawna. Na bieżąco jednak pojawiają się w tym obszarze kolejne problemy, związane na przykład z rozwojem nowoczesnych technologii, koniecznością walki z przestępczością i zapewnienia bezpieczeństwa państwa, wzmocnieniem z jednej strony standardów ochrony danych osobowych oraz z drugiej strony mechanizmów służących transparentności życia publicznego i tym samym działalności jego głównych uczestników. Szczególne cenne jest to, że wskazane wyżej zagadnienia są dostrzegane przez młodych ludzi, już na etapie studiów prawniczych. Należy zatem z całą mocą wspierać takie inicjatywy, jak Ogólnopolska Konferencja Naukowa Ubi societas, ibi secretum. Namysł nad prawem do prywatności.
Celem konferencji było pogłębienie zagadnienia prawa do prywatności w szczególności w świetle współczesnych wyzwań stawianych przez technikę i postępującą cyfryzację życia. Prelegenci z pięciu różnych ośrodków akademickich mieli okazję zaprezentować swoje przemyślenia w trzech panelach, które były moderowane przez pracowników naukowych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Zróżnicowana tematyka wystąpień znakomicie oddawała wieloaspektowość ochrony prawa do prywatności. Referaty dotyczyły m.in. obszarów prawa konstytucyjnego, karnego, administracyjnego i cywilnego.
Stąd narodził się pomysł opublikowania w formie pracy zbiorowej artykułów opartych na referatach, które były przedstawione na konferencji. Żywimy nadzieję, że zaprezentowane w niniejszej publikacji przemyślenia młodych prawników przyczynią się do rozwoju dyskusji nad ochroną prywatności w dzisiejszym świecie i będą stanowiły źródło inspiracji dla osób zajmujących się działalnością naukową, a także praktyków.