- No, co tam?
- Smartphone czy smartfon?
- Profilu czy profila?
- Teść czy świekier?
- Ministra czy ministerka?
- W środę czy we środę?
- Na potrzeby czy dla potrzeb?
- Zgłośnić, pogłośnić, pogłośnić?
Zbiór felietonów poświęconych trudnym albo kłopotliwym zagadnieniom współczesnej polszczyzny. Ich dobór wynika z wieloletnich obserwacji zachowań językowych Polaków - autorka jest pracownikiem poradni językowej Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego. Od lat prowadzi również rubrykę poświęconą poprawności językowej w "Kurierze Szczecińskim". W każdym z felietonów autorka zwięźle, a zarazem ciekawie i wnikliwie portretuje wybrany problem językowy, zgłoszony przez internautę lub czytelnika. Staranny wybór pytań, przystępna forma odpowiedzi oraz przejrzysty układ sprawiają, że poradnik ten może być cenną pomocą w pogłębieniu wiedzy o bogactwie naszego języka ojczystego.
- zbiór zawiera 253 felietony, które powstały dzięki pytaniom dociekliwych użytkowników języka,
- zaprezentowane w książce zagadnienia podzielono na rozdziały dotyczące etykiety językowej, znaczenia słów, gramatyki, odmiany nazw własnych, słowotwórstwa, związków składniowych i frazeologicznych oraz ortografii, interpunkcji i wymowy,
- książka jest opatrzona indeksem omówionych form językowych.
Książka przeznaczona jest dla każdego, kto czuje potrzebę poprawnego wyrażania się, a nie ma czasu na poszukiwania podpowiedzi w wielu miejscach.
"Praca w poradni językowej pozwala dostrzec ogrom problemów nurtujących użytkowników języka".
Ze wstępu