Jeśli zaczynasz ekscytującą przygodę z hakerstwem, cyberbezpieczeństwem i testami penetracyjnymi, książka Podstawy systemu Linux dla hakerów jest doskonała pozycją. Używając systemu Kali Linux - zaawansowanej dystrybucji systemu Linux, ukierunkowanej na testy penetracyjne - nauczysz się podstaw użytkowania systemu operacyjnego Linux oraz posiądziesz narzędzia i umiejętności niezbędne do kontrolowania środowiska Linux.
Na początek dowiesz się, jak zainstalować system Kali w maszynie wirtualnej, oraz poznasz podstawowe pojęcia związane z systemem Linux. Następnie zajmiesz się praktycznymi zagadnieniami, takimi jak operacje na tekstach, kontrolowanie uprawnień do plików i katalogów oraz zarządzanie zmiennymi środowiskowymi użytkownika. Zaraz potem przejdziesz do kluczowych aspektów działań hakerskich, takich jak zapewnianie sobie bezpieczeństwa i anonimowości, oraz nauczysz się pisania skryptów powłoki bash oraz Python.
Praktyczne przykłady i ćwiczenia, zawarte w każdym rozdziale, przyczynią się nie tylko do zwiększenia umiejętności, ale i ich sprawdzenia, gdy będziesz się uczyć, jak:
- Ukrywać swoje ślady, zmieniając własne dane sieciowe oraz odpowiednio wykorzystując narzędzie rsyslog
- Napisać narzędzie służące do skanowania sieci, podłączania się do sieci bezprzewodowych oraz ich nasłuchiwania
- Ukrywać swoją działalność w Internecie, używając sieci Tor, serwerów proxy, wirtualnych sieci prywatnych i szyfrowanej poczty elektronicznej
- Napisać skrypt powłoki bash służący do skanowania otwartych portów potencjalnych celów ataku
- Korzystać z takich usług, jak MySQL, Apache Web Server i OpenSSH, oraz wykorzystywać je do własnych celów
- Tworzyć swoje własne narzędzia hakerskie, takie jak zdalny program szpiegowski rejestrujący obrazy czy łamacz haseł
Hakerstwo nie jest łatwe. Dlaczego nie zacząć od pozycji Podstawy systemu Linux dla hakerów?