Pacjenci z dolegliwościami ze strony uszu, nosa i gardła stanowią bardzo duży odsetek chorych w gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej. W większości są to powszechne, banalne choroby infekcyjne ze znaczną tendencją do samoograniczania. Czasem jednak zbliżone objawy mogą świadczyć o rozwoju poważnych chorób, wymagających szybkiej diagnostyki i leczenia. Lekarz POZ musi posiadać umiejętność wyłonienia spośród licznych pacjentów tych właśnie, którzy takiego postępowania wymagają chorych z rozwijającym się nowotworem, zagrażającym powikłaniami zapaleniem ucha środkowego, postępującym niedosłuchem i wielu innych.
Niniejsza zwięzła książka ma pomóc Czytelnikowi w wykonywaniu tych zadań. Zawiera bowiem najważniejsze informacje z zakresu otorynolaryngologii przedstawione w jasny, przejrzysty, możliwie skrótowy sposób. Publikacja będzie stanowić nieocenioną pomoc dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, jak również pracujących na SOR.
Zwrócono w niej szczególną uwagę na rolę badania podmiotowego oraz przedstawiono schematy ułatwiające jego przeprowadzenie. Przedstawiono możliwości diagnostyczne dostępne w gabinecie POZ i sposoby ich wykorzystania.
Zrozumienie całości ułatwiają liczne, bardzo dobrej jakości ryciny, schematy i zdjęcia. Zamieszczone pod każdym rozdziałem objawy alarmowe (red flags) są bardzo ważne i pomocne zwracają uwagę na sytuacje wymagające szybkiego skierowania do specjalisty w celu diagnostyki i leczenia.
Prof. Elżbieta Hassmann-Poznańska