Wyobraźmy sobie człowieka jako ziarno, w którym są zakodowane pewne informacje i wskazówki do rozwoju. Z czasem wykluwa się z niego olbrzymie drzewo. Każdy z nas ma w sobie taki potencjał. To naczelna siła rządząca naszym życiem. Powstaje więc pytanie, dlaczego tak wiele osób doświadcza blokad w rozwoju wyjaśnia psycholożka Irena Dzwonkowska.
Czy to my decydujemy, czy ktoś lub coś decyduje za nas? Dlaczego zachowujemy się tak, a nie inaczej, i co sprawia, że zamiast uczyć się na błędach, ciągle je popełniamy? Odpowiedzi nie są proste, ale jeśli postaramy się żyć uważnie i świadomie, łatwiej będzie nam zrozumieć wzorce, które powielamy mówi ekspert w dziedzinie medytacji i świadomości Igor Kufayev.
Nie możemy mówić o kryzysie męskości bez mówienia o kryzysie kobiecości, ponieważ zmienił się układ w relacji damsko-męskiej. Ta zmiana polega na tym, że zostały zakwestionowane dotychczasowe społeczne ustalenia dotyczące ról. O tym, jak współczesny mężczyzna próbuje zdefiniować na nowo swoją tożsamość i gdzie jej szuka mówi psychoterapeuta Jacek Masłowski.
Nie rządzimy się we własnym umyśle. Jesteśmy sami dla siebie nieprzejrzyści i nierozporządzalni. Nieprzejrzyści, bo nie mamy dostępu do wszystkiego, co decyduje o naszym postępowaniu. Nierozporządzalni, bo zdarzają się sytuacje, po zajściu których mówimy: Nie wiem, jak to zrobiłem i jakim cudem do tego doszło mówi psycholog dr hab. Bartłomiej Dobroczyński