W Powstaniu Warszawskim uczestniczyli przede wszystkim ludzie młodzi. To im wydarzenie to zawdzięcza swój koloryt, humor, romantyzm i legendę, a także fakt, że do tej pory nie potrafimy przestać o nim mówić bez emocji.
O różnorodnych aspektach walki stolicy napisano już prawie wszystko. Nikt jednak nie zapytał, co czuli młodzi ludzie, gdy uczestniczyli w najważniejszym wydarzeniu swojego życia, doświadczając każdego dnia kolejnych końców świata. Jakie myśli im towarzyszyły, kiedy otrzymywali niemal niewykonalne rozkazy? Nad czym się zastanawiali, gdy po amputacji ręki lub nogi ich marzenia legły w gruzach? Co pozwalało im przetrwać i „zachować fason”?
Inspiracją do napisania tej książki stały się rozmowy Agnieszki Cubały z powstańcami, a zwłaszcza z obrońcą reduty PWPW - Juliuszem Kuleszą, a także jej spotkania z młodzieżą szkół podstawowych i średnich. W wyniku skonfrontowania tych dwóch, na pozór tak bardzo odległych światów, powstała książka całkowicie nietypowa dla gatunku - kalendarium Powstania Warszawskiego opisane emocjami.
Młodzi’44 to opowieść o radościach i smutkach ludzi żyjących w nieludzkich czasach, o ich bohaterowie i chwilach słabości, o nieprzeciętnej odwadze i obezwładniającym strachu, o niezłomnej wierze w zwycięstwo i momentach całkowitego zwątpienia. To także książka budująca swoisty pomost między pokoleniami. Porusza, wywołuje uśmiech, skłania do refleksji. Ale przede wszystkim nie pozwala pozostać obojętnym.