Różne wizje końca stały się tak stałym i powtarzalnym elementem naszej kultury, że trudno wierzyć w ich ostateczność, wziąć je dosłownie, bez cudzysłowu. Szczególnie dziś - w widmowym świecie trwającym po końcu historii. A jeśli wszystko jeszcze przed nami, to której z obecnych w chrześcijaństwie wizji końca świata zawierzyć? Wokół której budować naszą duchowość?
Debaty: Kryzys Europy (Timothy Garton Ash)
Czy przestaliśmy wierzyć w Europę? Zapomnieliśmy, po co stworzyliśmy Unię? Wiele na to wskazuje. Brak nam już sił potrzebnych do tego, by natchnąć projekt europejski nową energią. Co dalej? Nie wiemy. Spójrzmy jednak w przeszłość i postarajmy się zrozumieć, do czego Unia była nam potrzebna, kiedy dopiero powstawała.
Ponadto: Wiara społecznie zaangażowana (Wygnański, Sadłoń)
Grudzień i Boże Narodzenie to okazja, żeby zastanowić się jeszcze raz, co to znaczy, że Bóg przychodzi w człowieku bezbronnym, potrzebującym opieki, w dziecku. Łatwo niestety przy tym popaść w pułapkę jednorazowej dobroczynności. Jakiego zaangażowania ludzi wierzących potrzeba dziś w naszym społeczeństwie?
Idee: Teatralny rząd dusz (Kornaś, Kosiński, Szydłowski)
Opinie na temat kryzysu wiary powtarzane są nader często i łatwo można przejść nad nimi do porządku dziennego. Jaki ma to wpływ na kształt i kierunek teatralnego dyskursu, a jaki na możliwości budowania poczucia wspólnotowości? Czy głosy jawnie i głęboko religijne są w teatrze spychane na margines? Czy podobny proces ma miejsce także w innych sferach życia publicznego?
w Kościele? Jak duży jest kościelny trzeci sektor i ilu osobom pomaga?
Kultura: Stulecie urodzin Jerzego Turowicza (Poniewierski, Mateja, Bereś)
"Turowicz na wszystkim się zna, na wszystkie imprezy chodzi, także na muzyczne, wszystko czyta. A ile on w kościele czasu traci!" Z okazji 100. rocznicy urodzin Jerzego Turowicza teksty o różnych obliczach naczelnego "Tygodnika Powszechnego".