Czy historycy nas pogodzą? Czy polityka przeprosin prowadzi do pojednania? Jak na swoją historię patrzą Ukraińcy, a jak te same wydarzenia postrzegają Polacy? Czy krwawe wydarzenia na Wołyniu w 1943 r. wyglądają tak samo z obu strony? Czy wspólne dziedzictwo II RP, zbliża czy dzieli?
To tylko niektóre pytania stawiane przez wybitnego publicystę i historyka, Kazimierza Wóyckiego w książce pt. Krótka historia UPA dla Polaków.
Autor w serii zwięzłych rozdziałów-rozważań podzielonych na dwie części Potrzeba pamięci i sianie nienawiści oraz Drogi i rozdroża pojednania, wyjaśnia skomplikowane relacje między oboma narodami nie tylko na tle historycznym, ale również w kontekście politycznym i psychologicznym. Przy czym nie są to stwierdzenia jednoznaczne, opisywane wydarzenia rozpatrywane są zarówno z punktu widzenia racji polskich, jak i ukraińskich. Jak pisze profesor Leszek Zasztowt [...]Nasze historie są niezwykle zbieżne. Tak jak nasze winy i grzechy. Strzeżmy się zwłaszcza grzechu zaniechania, który wielokrotnie pogrążył i Polskę, i Ukrainę, stając się przeszkodą w ich dążeniu do niepodległości. Tę książkę trzeba koniecznie przeczytać.