Kodeks wykroczeń. Komentarz jest najobszerniejszym, z dostępnych na rynku, omówieniem ustawy z 20.5.1971 r. Kodeks wykroczeń. Znaczna objętość tego dzieła umożliwiła szczegółowe i wszechstronne omówienie wielu problemów praktycznych, które ujawniają się w procesie wykładni Kodeksu wykroczeń, jak również odniesienie się do licznych kwestii natury teoretycznej.
Publikacja obejmuje przepisy zarówno części ogólnej, jak i części szczególnej KW, dzięki czemu Czytelnik może się zapoznać z dogłębną analizą zagadnień dotyczących:
zasad odpowiedzialności za wykroczenia,
kar, środków karnych i zasad ich wymiaru
warunkowego zawieszenia wykonania kary aresztu
przedawnienia orzekania, wykonania kary oraz zatarcia ukarania
wykroczeń przeciwko: porządkowi i spokojowi publicznemu, instytucjom państwowym, samorządowym i społecznym, bezpieczeństwu osób i mienia
bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, osobie, zdrowiu, mieniu, interesom konsumentów, obyczajności publicznej, urządzeniom użytku publicznego, obowiązkowi ewidencji, a także wykroczeń polegających na szkodnictwie leśnym, polnym i ogrodowym.
Ponadto, przede wszystkim z uwagi na blankietowy charakter licznych przepisów części szczególnej Kodeksu wykroczeń, przedmiotem analiz stały się również regulacje wielu aktów prawnych (ustawowych i podustawowych), głównie z obszaru prawa administracyjnego, które uzupełniają brakującą treść przepisu blankietowego.