Komentarz w sposób kompleksowy omawia ustawę z 17.11.1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1805 ze zm.), która normuje postępowanie sądowe w sprawach ze stosunków z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa pracy, jak również w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz w innych sprawach, do których przepisy KPC stosuje się z mocy ustaw szczególnych.
Publikacja przedstawia następujące zagadnienia:
- zasady postępowania cywilnego;
- właściwość i skład sądu, wyłączenie sędziego;
- strony;
- koszty procesu;
- czynności procesowe;
- postępowanie przed sądami pierwszej instancji;
- dowody;
- orzeczenia;
- środki zaskarżenia;
- postępowania odrębne;
- postępowanie nieprocesowe;
- postępowanie zabezpieczające;
- postępowanie egzekucyjne;
- przepisy z zakresu międzynarodowego postępowania cywilnego;
- sąd polubowny.
Publikacja stanowi niezbędną pomoc dla pełnomocników procesowych i stron postępowania w sprawach cywilnych, a także aplikantów zawodów prawniczych, przygotowujących się do egzaminu na aplikację.
Komentarz, poza szczegółową analizą przepisów, wskazuje również fundamentalne orzeczenia z punktu widzenia stosowania przepisów KPC w praktyce, uwzględniając aktualny dorobek judykatury i poglądy doktryny.
Kolejne, 11. wydanie komentarza do KPC uwzględnia najnowsze zmiany legislacyjne wprowadzone m.in.:
- ustawą z 18.11.2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2320), związane z wprowadzeniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz publicznej usługi hybrydowej; wejście w życie 1.10.2022 r.;
- ustawą z 20.5.2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz.U. z 2021 r. poz. 1177), dotyczące zaspokojenia roszczeń nabywcy i Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, o których mowa w art. 1025 KPC; wejście w życie 1.7.2022 r.;
- ustawą z 2.12.2021 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2459 ze zm.), prowadzące do zachowania skutków wszczęcia mediacji (tj. zawieszenie biegu przedawnienia) w odniesieniu do roszczenia objętego wnioskiem o przeprowadzenie mediacji, jeżeli strona wytoczy powództwo w terminie trzech miesięcy, także kiedy strony nie zawarły umowy o mediację, a druga strona nie wyraziła zgody na mediację; wejście w życie 30.6.2022 r.;
- ustawą z 2.12.2021 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 2289), dotyczące uchylenia art. 830 KPC, a także określenia zwierząt oraz przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji (zagadnienie to do tej pory było normowane przepisami rozporządzenia); wejście w życie 10.1.2022 r.
Komentarz adresowany jest przede wszystkim do sędziów i prokuratorów, pełnomocników procesowych - adwokatów i radców prawnych oraz dla notariuszy i komorników sądowych. Będzie również przydatny dla aplikantów wszystkich zawodów prawniczych, dydaktyków, a także dla osób poszukujących informacji na temat postępowania cywilnego.