Tom IV komentarza pod redakcją naukową prof. dr. hab. Tadeusza Wiśniewskiego obejmuje art. 730-1088 ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, regulujące tematykę postępowania zabezpieczającego i egzekucyjnego. Autorzy - wybitni przedstawiciele praktyki prawniczej i nauki - objaśniają istotę zmian w Kodeksie, które miały miejsce w ostatnich latach i dotyczą m.in.:
- udzielania, uchylania i ograniczania zabezpieczenia roszczeń oraz zaskarżalności tych orzeczeń;
- uproszczenia postępowania w sprawach o udzielenie zabezpieczenia należności zapłaty z tytułu transakcji handlowej (w celu ograniczenia zjawiska zatorów płatniczych);
- podstaw umarzania postępowania egzekucyjnego;
- ograniczeń egzekucji sądowej;
- zmian w odniesieniu do podstaw powództwa przeciwegzekucyjnego;
- nowych regulacji w przeprowadzaniu egzekucji z ruchomości (w tym sprzedaży w drodze licytacji elektronicznej).
Komentowane zagadnienia zostały mocno osadzone w judykaturze. Poglądy doktryny są przedstawiane szeroko, z zaznaczeniem kwestii budzących kontrowersje. Autorzy, postrzegając omawiane instytucje przez pryzmat potrzeb cywilistycznej praktyki prawniczej, nie poprzestają jednak tylko na ukazywaniu problemów, ale poszukują właściwej interpretacji przepisów i proponują możliwe rozwiązania.
Adresaci:
Publikacja jest przeznaczona przede wszystkim dla sędziów, adwokatów, radców prawnych, komorników sądowych i aplikantów tych zawodów prawniczych. Nie brak w niej również rozważań mogących zainteresować przedstawicieli doktryny.