Czy ketamina zrewolucjonizuje współczesną psychiatrię? Odkąd jedna z jej form w 2019 roku została zatwierdzona w leczeniu depresji, substancja ta wzbudza ogromne zainteresowanie jako lek, który może odmienić nasze podejście do rozumienia zaburzeń psychicznych i sposobów ich leczenia.
Bita Moghaddam, wiodąca badaczka w dziedzinie neurofarmakologii, przedstawia bogatą i złożoną historię ketaminy, opisując okoliczności jej odkrycia i rozwój badań nad różnymi aspektami jej działania. Opowiada o jej właściwościach znieczulających, jej wpływie na receptory i neuroprzekaźniki w mózgu, jej użyciu rekreacyjnym, a także o mechanizmach, które mogą odpowiadać za jej potencjał w łagodzeniu zaburzeń depresyjnych. W przystępny, a jednocześnie krytyczny sposób opisuje przeszłość, teraźniejszość i potencjalną przyszłość użycia tej substancji w medycynie.
Książka jest adresowana zarówno do ekspertów w dziedzinie zdrowia psychicznego, jak i szerokiego grona odbiorców zainteresowanych terapeutycznym zastosowaniem ketaminy.
Prof. Bita Moghaddam ekspertka w dziedzinie neuronauki, biochemii i farmakologii. Autorka ponad 150 artykułów naukowych. Specjalizuje się w mechanizmach neuronalnych, które leżą u podstaw procesów poznawczych, emocjonalnych i behawioralnych związanych z różnymi zaburzeniami psychicznymi. Wpływ ketaminy na mózg bada od ponad trzydziestu lat.