Historia Ziemi jest znanym i cenionym podręcznikiem akademickim z zakresu geologii historycznej. Autorzy opisują dzieje Ziemi, od jej powstania do czasów współczesnych, oraz rozwijającego się na niej życia. Obecne wydanie, podobnie jak poprzednie, opiera się na podstawowej zasadzie najściślejszego powiązania fizycznej i biologicznej historii Ziemi, która musi być studiowana w sposób integrujący te dwa aspekty.
W rozdziałach 1-10 opisano fakty, procesy i koncepcje, których znajomość jest niezbędna do zrozumienia treści rozdziałów 11-20 prezentujących opis zmian systemu Ziemi od czasu jej powstania. Każdy z tych dalszych rozdziałów, poświęcony konkretnemu przedziałowi czasu geologicznego, zaczyna się od tematów ogólnych, takich jak charakter form życia występujących na tej planecie oraz globalnej paleogeografii i zmian klimatycznych. Następnie, w dalszych częściach większości tych rozdziałów, przechodzimy do przeglądu ważnych zdarzeń regionalnych.
Nowe wydanie Historii Ziemi zawiera m.in.:
- ponad tysiąc uaktualnień i zmian w danych liczbowych, tekstach i opisach ilustracji,
- całkowicie zmienione i uaktualnione materiały fotograficzne,.
- skorygowana skala czasu geologicznego, z formalnym dodaniem okresu czwartorzędu,
- aktualne poglądy na temat wszystkich wielkich epizodów masowego wymierania,
- nową ocenę hipotezy dotyczącej Ziemi jako kuli śnieżnej,
- rozszerzone ujęcie skrzyżowanych i względnych związków czasowych, takich jak wynikające z analizy uskoków i ksenolitów,
- nowe definicje ważnych terminów naukowych,
- uaktualnione interpretacje zmian klimatycznych w erze kenozoicznej,
- najnowsze dowody dotyczące ewolucji człowieka,
- zrewidowane podrozdziały o filogenezie i bioróżnorodności.
Przejrzystość treści, staranny układ, liczne, bardzo pouczające barwne ilustracje oraz nowatorstwo i aktualność książki sprawiają, że jest to świetny podręcznik akademicki i, co podkreślają recenzenci, przydatny do nauczania geologii na polskich uczelniach. Może być także cennym źródłem wiedzy dla studentów z innych kierunków przyrodniczych oraz nauczycieli i uczniów szkół średnich.