Podręcznik "Historia i teraźniejszość" - zgodnie z wymaganiami podstawy programowej do nowego przedmiotu - zawiera wybrane elementy z wiedzy o społeczeństwie (dział I), a także całościowe ujęcie historii po zakończeniu drugiej wojny światowej (działy II, III i IV).
Każdy temat składa się z kilku podrozdziałów. Jest poprzedzony pytaniem odwołującym się do informacji, które uczeń winien zdobyć we wcześniejszych latach edukacji. Tekst autorski uzupełniają fotografie, grafiki, schematy i wykresy. Trudniejsze pojęcia zostały oznaczone kolorem i wyjaśnione. Niektóre fragmenty tekstu wyodrębniono i oznaczono tytułem Warto wiedzieć.
Każdy temat zawiera też zestaw zadań o różnym stopniu trudności. Najważniejsze wydarzenia historyczne lat 1945-2015 podsumowano w Kalendarium.
Na końcu podręcznika zamieszczono Listę przydatnych stron internetowych. Zawiera ona adresy internetowe organów władzy, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych.
We Wstępie do podręcznika Autorzy zachęcają do zachowania krytycznej postawy wobec informacji pozyskiwanych z różnych źródeł, szczególnie internetu. Informacje te mogą bowiem służyć wywieraniu wpływu na poglądy i zachowania odbiorcy. Stąd warto wyrobić sobie własną opinię na temat spraw dotyczących dzisiejszej polityki i najnowszej historii.