Tadeusz Klimczyk, autor wielu publikacji o flocie brytyjskiej i pancernikach, kreśli w tej książce obraz strategii i systemu działań wojennomorskich. Zasad funkcjonowania, które Brytyjczycy przyjęli w 1914 r. i których przez następne pięć lat się trzymali i je rozwijali. Ten szeroki plan jest punktem wyjścia do opisu wcielenia w życie teoretycznych założeń, czyli działań Grand Fleet i Hochseeflotte, obejmującego w pierwszym tomie okres do stycznia 1915 r.
Brytyjsko-niemiecki wyścig zbrojeń oraz działania i starcia obu flot na Morzu Północnym to ikoniczne tematy literatury wojennomorskiej. Nieliczne bitwy obu flot są częstym tematem książek i artykułów. Powodem tego są zarówno towarzyszące im dramatyczne wydarzenia, jak również kontrowersje w ocenie dowodzenia Royal Navy.
Niezwykle intensywny wyścig zbrojeń morskich odbywał się w warunkach szybkiego rozwoju techniki okrętowej, nowych rodzajów napędu i systemów kierowania ogniem. Monokalibrowe pancerniki i krążowniki liniowe, jakie powstały po 1906 r. są już doskonale opisane i trudno w ich historii doszukać się nowych faktów i interpretacji. Jednak w realnej wojnie nie walczą a w każdym razie nie przede wszystkim ani kalibry dział, ani pancerze, ani też superszybkie turbiny parowe. Stąd pomysł na niniejszą książkę. Tom jest ilustrowany ponad 240 zdjęciami oraz 37 mapami i szkicami. Zapraszamy do lektury !!!