Latem 1939 roku polskie dowództwo zdawało sobie sprawę, że w razie wojny z Niemcami polskie wybrzeże Bałtyku zostanie szybko odcięte. Zadanie obrony rejonu Gdyni i Oksywia powierzono Lądowej Obronie Wybrzeża, którą dowodził płk Stanisław Dąbek. Miał pod rozkazami 16 000 żołnierzy. Siły niemieckie, które zaatakowały 1 września 1939 roku z dwóch stron: od zachodu i wschodu (z Wolnego Miasta Gdańska), były ponaddwukrotnie liczniejsze i dysponowały wsparciem lotnictwa i okrętów Kriegsmarine.
Mimo przewagi wroga oddziały LOW dzielnie broniły przedpoli Gdyni, po czym wycofały się na Kępę Oksywską. Niemcy zajęli Gdynię 14 września. Oksywie heroicznie walczyło do 19 września. Pułkownik Dąbek, nie chcąc iść do niewoli, popełnił samobójstwo.
Książka Tomasza Miegonia, dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej, oraz jego zastępcy Aleksandra Goska stanowi hołd dla obrońców Gdyni i Oksywia oraz społeczeństwa polskiego na ziemi kaszubskiej, które ofiarnie wspierało wojsko. Wprowadzeniem do opisów walk jest przybliżenie Gdyni, nowoczesnego miasta portowego zbudowanego od podstaw w latach 20. i 30., dumy Drugiej Rzeczypospolitej.
Na 104 kolorowych stronach znajdą się liczne fotografie - archiwalne i współczesne - oraz mapy. To kolejna popularna publikacja w serii poświęconej polskim bitwom i kampaniom (ukazały się w niej m.in. książki o walkach pod Ossowem, Radzyminem i Zadwórzem w 1920 roku czy powstaniu sejneńskim w 1919 roku) jest adresowana do miłośników historii, w tym zwłaszcza do młodszych czytelników.