Układy elektroniczne - od teorii do praktyki
Najnowsza książka Witolda Wrotka liczy - jak sugeruje tytuł - 55 rozdziałów, które stanowią stopniowe wprowadzenie w świat elektroniki, a konkretnie tranzystorów i zbudowanych na ich podstawie układów. Treść zawarta w tym przystępnym przewodniku została zilustrowana licznymi schematami i niejednokrotnie żartobliwymi fotografiami z równie zabawnymi podpisami. Z wciągającej lektury czytelnik dowie się między innymi, jak czytać oznaczenia na schematach układów elektronicznych, a także czym są baza, Bootstrap, dziury, para różnicowa czy przebicia.
Ponadto początkujący adepci elektroniki uzyskają odpowiedzi na różne, niejednokrotnie przekornie postawione pytania. Na przykład: czy warto poświęcać czas na zrozumienie zasady działania tranzystora? Lub: jak zwalczać pasożyty w tranzystorach? Zdobędą też wiedzę na temat budowy wzmacniaczy, sprzęgania układów cyfrowych z komparatorami i wzmacniaczami operacyjnymi czy sterowania ich z układu cyfrowego.
Każdy rozdział kończy się zestawem pięciu pytań (wraz z odpowiedziami), sprawdzających stan wiedzy i poziom zrozumienia omawianych zagadnień.
- Zabezpieczenie tranzystora przed przebiciem
- Stabilizator napięcia z diodą Zenera
- Stabilizator napięcia z redukcją tętnień
- Wtórnik emiterowy, filtr dolnoprzepustowy
- Układy Darlingtona i Sziklaiego
- Przełącznik i multiplekser analogowy
- Przerzutnik bistabilny, uniwibrator, multiwibrator
- Generator Colpittsa i Hartleya, ogranicznik Bakera, przerzutnik Schmitta
- Funkcje: NOR, OR, AND
Z tranzystorami i układami za pan brat