Jak ,,Lex Czarnek"" zmieni szkołę (Bogdan Bugdalski - dziennikarz, redaktor)
O ile prezydent jej nie zawetuje, zapewne tylko dni dzielą nas od wejścia w życie nowelizacji Prawa oświatowego i innych ustaw powszechnie nazywanej ,,Lex Czarnek"". Wprowadza ona kilka istotnych zmian, które autor omawia w swoim artykule.
Obsługa prawna szkół (Monika Sewastianowicz - redaktor sekcji oświata w portalu Prawo.pl)
Zmiany w prawie oświatowym, wciąż nowelizowane rozporządzenia dotyczące funkcjonowania szkół w czasie pandemii, a ostatnio reforma systemu podatkowego - każdego dnia dyrektorzy próbują się odnaleźć w gąszczu przepisów i nie popełnić błędu wynikającego z ich niezrozumienia. Na jaką pomoc prawną mogą liczyć?
Rozmawiajmy zamiast mówić (Beata Igielska - dziennikarka edukacyjna)
O tym, jak różnie rozumieją nudę uczniowie i nauczyciele, dlaczego więcej nie znaczy lepiej i co zrobić, by nudę ze szkoły wyrugować, opowiada Iga Kazimierczyk, prezeska Fundacji Przestrzeń dla Edukacji, aktywistka ruchu Obywatele dla Edukacji, nauczycielka, autorka pracy doktorskiej Nuda szkolna i jej oblicza.
Niezbędnik Dyrektora - Lekcja tolerancji (Anna Klimowicz - nauczycielka, Magdalena Łabędź - psycholożka, dr Kinga Wysieńska Di Carlo - socjolożka, dr Tomasz Kozłowski - socjolog)
Dlaczego mamy problem z akceptacją osób odmiennych od nas lub wzorców przyjętych przez grupę, z którą się identyfikujemy? Jakie czynniki mają wpływ na kształtowanie postawy tolerancji u uczniów? W jaki sposób tworzyć środowisko zapewniające poszanowanie tożsamości i indywidualnych wyborów, akceptujące różnorodność, wolne od dyskryminacji? To pytania, z którymi mierzą się autorzy marcowego Niezbędnika.
A PONADTO:
- Ideologia w edukacji (Jarosław Kordziński)
- Zarządzanie szkolną biurokracją (Małgorzata Nowak)
- Postępowanie administracyjne (Stanisław Szelewa)
- Wypadek pracownika szkoły przy pracy (Joanna Lesińska)
- Niepełnosprawni społecznie (Maciej Frasunkiewicz)
- Uczenie się demokracji (prof. Bolesław Niemierko)