W MARCOWYM NUMERZE ,,DYREKTORA SZKOŁY"" M.IN.:
Zmiany w zamówieniach publicznych (Stanisław Szelewa - pracownik Wydziału Oświaty i Wychowania w Starostwie Powiatowym w Świdnicy)
Z początkiem roku weszła w życie nowa ustawa Prawo zamówień publicznych. Autor omawia najważniejsze zmiany, które dotyczą procedury udzielania zamówień przez szkoły. Dobrze, by znał je każdy, kto w jednostce oświatowej sektora finansów publicznych pełni rolę kierownika zamawiającego.
Debata nad zmianami na egzaminach (Bogdan Bugdalski - dziennikarz, redaktor)
Zdaniem przedstawicieli świata nauki i środowiska oświatowego, o ile można by się zastanawiać nad zasadnością egzaminu ósmoklasisty, o tyle maturalny jest potrzebny. Nie wyobrażają też sobie, że mogłoby dojść do jeszcze poważniejszego odchudzenia wymagań. Ewentualne braki w edukacji trzeba będzie jednak jakoś nadrobić.
Nadzór pedagogiczny w czasie pandemii (Izabela Suckiel - nauczyciel konsultant w CEN w Koszalinie)
Od roku wszyscy - uczniowie, rodzice, nauczyciele, dyrektorzy - uczą się funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Wciąż szukają najlepszych rozwiązań, aby nauka przebiegała w sposób sprawny i efektywny. Aby uczniowie niczego nie stracili i mogli się rozwijać. Aby nauczyciele mieli coraz lepsze warunki do realizacji zdalnego nauczania. Aby rodzice czuli, że nauka zdalna nie jest gorsza od tradycyjnej. A jednym z koniecznych warunków jest sprawny i skuteczny nadzór pedagogiczny.
Niezbędnik Dyrektora - Kobieca strona edukacji (Danuta Elsner - niezależna ekspertka, dr Tomasz Kozłowski - socjolog, Cezary Atelak - dziennikarz)
Pomimo odchodzenia od podziału zawodów na żeńskie i męskie wciąż profesje zdominowane przez kobiety utożsamia się z niższym wynagrodzeniem i mniejszym znaczeniem. - Niestety, my kobiety często przyczyniamy się do postrzegania nas lub traktowania w sposób obniżający naszą wartość - zauważa dr Danuta Elsner. Co możemy zrobić, by docenić siebie i swoje osiągnięcia, jaki wpływ mają na to zwyczaje oraz unormowania językowe, jak radzić sobie ze stereotypami, jak wpływać na kształtowanie odpowiednich postaw - to kwestie, z którymi mierzą się autorzy marcowego Niezbędnika.
A PONADTO:
- Próby samobójcze nastolatków (prof. Mariusz Z. Jędrzejko)
- Trudny powrót do szkoły (Anna Klimowicz)
- Teatr elementem tożsamości szkoły (Małgorzata Nowak)
- Przejście z trybu on-line w off-line (Maciej Frasunkiewicz)
- Nieobecność nieusprawiedliwiona (Barbara Tomaszewska)