Pilica to lewy dopływ Wisły o długości 325 km, płynący z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i wpadający do Wisły koło Góry Kalwarii pod Warszawą. Jest osią prezentowanej mapy Dolina Środkowej Pilicy.
Niniejsza mapa obejmuje środkowy odcinek rozległej doliny rzeki Pilicy od Szczekocin do Nowego Miasta nad Pilicą. Zasięg mapy wyznaczają: Rokiciny Kolonia na północy, Piotrków-Trybunalski na zachodzie, Szczekociny na południu i Nowe Miasto, Drzewica, Małogoszcz na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Jezioro Sulejowskie, parki krajobrazowe: Sulejowski, Spalski i Przedborski oraz miasta: Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Sulejów, Przedbórz, Włoszczowa, Koniecpol.
Pilica idealnie nadaje się do uprawiania turystyki kajakowej. Szlak kajakowy Pilicy to jeden z bardziej popularnych spływów w Polsce. Rzeka na tym odcinku jest spokojna, malowniczo meandruje tworząc liczne wysepki, łachy i ławice piasku. Koryto Pilicy ma tu szerokość 100-150 m i łączy się z licznymi starorzeczami. W rejonie Przedborza rzeka opływa zachodnie krańce Pasma Przedborsko-Małogoskiego, a głębokość doliny sięga nawet do 50 m. Pod Smardzewicami wody środkowej Pilicy spiętrza zapora ziemna, tworząc Zalew Sulejowski. Dolinie Pilicy towarzyszą lasy, których największe kompleksy występują w okolicach Przedborza (Przedborski Park Krajobrazowy), w widłach Pilicy i Luciąży oraz w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego (dawna Puszcza Pilicka).
Na mapie zaznaczony został szlak kajakowy Pilicy oraz jej dopływów wraz z punktami odległościowymi.
Dolina Pilicy tworzy także doskonałe warunki do uprawiania ich form turystyki, a szczególnie turystyki rowerowej i konnej. Miłośnicy dwóch kółek znajdą tutaj duże kompleksy leśne, w których wyznaczono wiele atrakcyjnych szlaków rowerowych.
Niniejsza mapa doskonale nadaje się do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej. Polecamy ją również osobom zmotoryzowanym. Użytkownik znajdzie na niej wszystkie atrakcje, polecane do zwieszania.
Jest to mapa dwustronna w skali 1:75'000.