JAK KAWAŁEK ZŁOTEJ FOLII DOPROWADZIŁ DO ODKRYCIA BUDOWY ATOMU?
JAKĄ ROLĘ ODEGRAŁ BALON NA OGRZANE POWIETRZE W BADANIU PROMIENIOWANIA TŁA?
W JAKI SPOSÓB „PROBLEM OBLICZENIOWY” W LABORATORIUM CERN POD GENEWĄ DOPROWADZIŁ DO WYNALEZIENIA SIECI WWW?
Zadawanie pytań zawsze było sednem fizyki, przejawem naszego nieustępliwego dążenia do zrozumienia wszechświata i tego, jak każdy element się w nim zachowuje. Skąd wiemy wszystko to, co wiemy o dzisiejszym świecie? Z pewnością nie tylko dlatego, że mamy do pomocy matematykę – przede wszystkim dlatego, że przeprowadzaliśmy eksperymenty.
Suzie Sheehy przedstawia kreatywnych i ciekawych świata ludzi, którzy dzięki połączeniu geniuszu, wytrwałości i szczęścia przeprowadzili przełomowe eksperymenty XX wieku. Od nieoczekiwanego odkrycia promieni rentgenowskich w niemieckim laboratorium po naukowców próbujących udowodnić, że Einstein się mylił (i niechcący przyznających mu rację), Kwintesencja wszystkiego zabiera nas w podróż przez historię eksperymentów, które zmieniły nasz świat.
***
„Po lekturze tej książki na nowo zakochałem się w fizyce. Dbałość Sheehy o szczegóły widać na każdej stronie, a jednak w sposobie, w jaki podkreśla pasję, zapał, pomysłowość i ostatecznie czysty triumf nauki w odkrywaniu tajemnic natury, widać niezwykłą lekkość” – Jim Al-Khalili, autor „Radości nauki”.