Atlas gór świata to ilustrowane kompendium wiedzy o ponad 250 pasmach, masywach i łańcuchach górskich siedmiu kontynentów.
Publikacja łączy w sobie zalety encyklopedii (m.in. opisy środowiska przyrodniczego oraz historii eksploracji poszczególnych pasm, zestawienia najwyższych szczytów, liczne ciekawostki), atlasu (150 stron map w różnych skalach), albumu (blisko 500 fotografii) i praktycznego poradnika (informacje o dostępności turystycznej). Całość uzupełniają: wstęp o historii związków człowieka z górami (od świętych gór do rozwoju alpinizmu), wprowadzenie do zagadnień geograficznych (geneza gór, ich budowa, cechy gór wysokich etc.), słownik terminów górskich oraz indeks nazw.
Liczba i różnorodność tematów zawartych w publikacji są naprawdę imponujące: książka prezentuje ponad 250 pasm, masywów i łańcuchów górskich, od wielkich systemów (Andów, Kordylierów i Himalajów) po mniejsze, ciekawe, często egzotyczne pasma (daleka Syberia, afrykański interior, górzyste wyspy Oceanii, mało znane góry Ameryki Łacińskiej etc.). Nie brakuje żadnego z dużych, samodzielnych łańcuchów górskich świata.
Dużą zaletą Atlasu gór świata jest intuicyjny i powtarzalny układ treści, umożliwiający łatwe porównanie map i informacji zarówno encyklopedycznych, jak i praktycznych o górach z różnych części świata.
Góry od wieków fascynowały człowieka swoim pięknem, majestatem, niedostępnością i surowością krajobrazu. Sięgające nieba, pokryte wiecznymi śniegami wierzchołki, skalne olbrzymy oraz wyniosłe zielone szczyty budziły zachwyt, szacunek i niepokój. Rodziły mity i legendy. Były celem naukowych wypraw, impulsem do sportowej rywalizacji, natchnieniem artystów. Atlas gór świata powstał dzięki tym fascynacjom.
Po ciepło odebranym przez Czytelników i wielokrotnie nagradzanym Atlasie gór Polski, Atlas gór świata to kolejna solidnie opracowana i efektownie wydana pozycja, która powinna wejść do kanonu lektur każdego miłośnika gór.